Bezpečné hraní: Regulace hazardních her v České republice

Hazardní hry a sázení patří v České republice k oblíbené zábavě. Ať už jde o kurzové sázky, poker, ruletu nebo výherní automaty. V posledních letech dynamicky roste zejména online hazard na internetu. Češi rádi zkouší štěstí v internetových kasinech, sází na sportovní utkání nebo hrají poker oproti skutečným i počítačovým soupeřům. Popularita online hazardu souvisí s jeho snadnou a pohodlnou dostupností z domova. Stačí jen připojení k internetu. Nutno však podotknout, že hazard s sebou nese i řadu rizik. Zejména hrozí vznik závislosti neboli gamblingové poruchy. Proto je důležitá vhodná regulace ze strany státu, která má za cíl chránit hráče a předcházet nadměrnému hazardnímu hraní. Jak tedy v současnosti funguje regulace online hazardu u nás?

Regulace online hazardu v ČR

V roce 2017 vstoupil v platnost nový zákon o hazardních hrách. Ten zavedl řadu pravidel pro provozovatele kasin i hráče. Stanovuje například povinnost registrace hráčů, omezení maximálního vkladu i prohry nebo požadavky na nastavení RTP automatů. Cílem je omezit riziko problémového hraní. Mezi nejlepší online kasina v České republice:, která tato pravidla dodržují, patří většina českých top casin. Nabízí špičkovou zábavu v bezpečném prostředí. Kdyby tyto podmínky nesplňovala, ani by nemohla existovat.

Hlavní body regulace online hazardu:

• Povinná registrace hráčů.
• Maximální vklad 50 000 Kč měsíčně.
• Maximální prohra 100 000 Kč měsíčně.
• Minimální návratnost automatů (RTP) 75 %.
• Zákaz reklamy cílené na mladistvé.
• Umisťování varování před riziky.

Regulace online hazardu má i své kritiky, kteří poukazují na přílišnou přísnost některých opatření. Nicméně z hlediska prevence vzniku gamblingové závislosti hraje důležitou roli.

Bezpečnost na prvním místě

Zadavatelé reklamy i provozovatelé webů by měli mít na paměti, že hazardní hry představují rizikový obsah. Proto je nutné zvážit etické aspekty jejich propagace, aby nedocházelo k podněcování problémového hraní.Portál doporučuje, aby reklama na hazard byla cílena pouze na plnoleté hráče a odkazovala na stránky propagující zodpovědný přístup. Kromě kasin lze propagovat například i zábavu v Chrudimi. Obecně by reklama a marketing hazardu neměly zdůrazňovat pouze pozitiva jako zábavu, adrenalin či výhry. Je potřeba reflektovat i stinné stránky hazardních her a rizika s nimi spojená – zadlužení, problémové hraní, dopady na rodinu hráče apod. Ideální je vyvážený obsah, který podněcuje k zamyšlení se nad vlastním vztahem k hazardu.

Důležitá je též společenská diskuse na toto téma. Stále panuje řada mýtů a předsudků, jež situaci komplikují. Patří mezi ně např. přesvědčení, že problémoví hráči si za svou situaci mohou sami, že závislost na hazardu není nemoc či že regulace hazardu není potřeba. Tyto postoje situaci spíše zhoršují, než aby pomáhaly ji řešit. Proto je důležité tyto mýty ve veřejném prostoru vyvracet a šířit osvětu.

Bezpečnost při hraní hazardních her záleží na mnoha faktorech. Jak legislativní regulaci, tak prevenci i dostupnosti pomoci. Komplexní přístup zahrnující všechny tyto oblasti představuje nejlepší prevenci rizik spojených s hazardem. Právě na takovém přístupu by měla stát strategie jež si klade za cíl minimalizovat dopady hazardu na společnost.

Statistiky a fakta o hazardu v ČR

Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere z roku 2022 hraje hazardní hry 59 % populace ČR. Nejčastěji lidé sází na sport, hrají loterie, navštěvují kamenná i online kasina nebo poker:

Zajímavé je srovnání s daty z předchozích let. Zatímco v roce 2015 hrálo nějakou hazardní hru 51 % populace, v roce 2022 to bylo o 8 procentních bodů více. Ještě výrazněji vzrostla obliba online hazardních her, a to o celých 16 %.

Co se týká finančních částek, průměrná roční prohra na osobu v roce 2021 činila 9 tisíc korun. Alarmující je podíl problémových hráčů, který dosahuje až 3 % populace, tedy kolem 300 tisíc osob. Ti pak utratí za hazardní hry desetitisíce měsíčně. Takto utracené peníze, by lidé radši mohli využít na kvalitní potraviny či nějaký zážitek. I tak se shodují odborníci.

Z uvedených statistik je zřejmé, že popularita hazardních her v Česku roste. Proto je nutná kvalitní regulace ze strany státu, aby se předešlo dopadům na jednotlivce i celou společnost.

Závěr

I přes veškerou snahu o regulaci bude hazard vždy do jisté míry rizikovou zábavou. Proto je nutné vsázet především na osvětu a prevenci. Hráči by si měli hlídat finanční limity, nepřehánět hrací dobu a včas rozpoznat varovné příznaky problémového hraní. Pak může být hra v online kasině či sázení na sporty bezpečnou a legální zábavou.

Dle odborníků jsou nejefektivnější preventivní opatření na místní úrovni, tedy v rodinách, školách či komunitách. Je potřeba o rizicích hazardu otevřeně hovořit, vysvětlovat je a varovat před nimi. Roli by zde měli sehrát především rodiče dětí a mladistvých. Ti jsou z hlediska prevence klíčovou cílovou skupinou. Pokud se podaří u mladé generace vzbudit kritické povědomí o hazardu ještě před zahájením hraní, lze do budoucna předejít mnoha problémům.

Kromě osvěty je důležitá i dostupnost služeb pro problémové a závislé hráče. Azylové domy, telefonické linky i terapie hrají klíčovou roli při léčbě již rozvinutých gamblingových poruch. Čím dříve se podaří hráče zachytit a poskytnout mu odbornou pomoc, tím větší má šanci na úplné vyléčení. Z výše uvedeného plyne, že pouze komplexní přístup spojující prevenci, léčbu i destigmatizaci může situaci ohledně hazardu zlepšit. Stát, odborníci i veřejnost zde musí táhnout za jeden provaz. Cílem je, aby zábava v podobě hazardní hry přinášela užitek, nikoli problémy jednotlivcům i celé společnosti.